Jump to content


Bilde

Naži un to asināšana

naži nažu asināšana

 • Lai atbildētu ienāc saitā
157 atbildes šajā tēmā

#151 OFFLINE   plesigais

plesigais

  Aigars

 • Biedrs+
 • 956 ieraksti
 • Atrašanās vietaKuldīgas novads

Labs cilvēks

Izveidots 07 janvāris 2014 - 00:22

par nažiem izlasiju -paldies ,labs raksts ! gribeju daudz ko jautat par medibu nažu izgatavošanu bet nu jau vis skaidrs ! patreiz gatavoju dirašanai redzes kas sanaks !

Pievienots(ie) fails(i)


 • 1

#152 OFFLINE   Bums

Bums

  Aivars

 • Super Moderators
 • 3 532 ieraksti
 • Atrašanās vietaJūrmala Usma

Labs cilvēks

Izveidots 04 janvāris 2014 - 17:54

Ne durak apsaktīju jau pirmīt  :D


 • 0

#153 OFFLINE   Ivo

Ivo

  Ivo

 • Administrators
 • 2 352 ieraksti
 • Atrašanās vietaSalaspils lauki

Izveidots 04 janvāris 2014 - 17:47

Es viņa vietā :DDDDDDDD

Tu tekstā apskaties izcelto tekstu - Labs nazis :)


 • 0

#154 OFFLINE   Bums

Bums

  Aivars

 • Super Moderators
 • 3 532 ieraksti
 • Atrašanās vietaJūrmala Usma

Labs cilvēks

Izveidots 04 janvāris 2014 - 17:36

Es viņa vietā :DDDDDDDD


 • 0

#155 OFFLINE   Ivo

Ivo

  Ivo

 • Administrators
 • 2 352 ieraksti
 • Atrašanās vietaSalaspils lauki

Izveidots 04 janvāris 2014 - 17:32

Baigi labs raksts, paldies!

a zaļo bultiņu ta nenospiedi :)


 • 0

#156 OFFLINE   Vairis30

Vairis30

  Jelgavnieks

 • Tēmas admins
 • 1 022 ieraksti
 • Atrašanās vietaJelgava

Labs cilvēks

Izveidots 04 janvāris 2014 - 16:04

Baigi labs raksts, paldies!
 • 1

#157 OFFLINE   Ivo

Ivo

  Ivo

 • Administrators
 • 2 352 ieraksti
 • Atrašanās vietaSalaspils lauki

Izveidots 04 janvāris 2014 - 14:53

Kā vislabāk uzasināt skandināvu tipa nazi var pastāstīt šis cilvēks:

 

 

Īpaši patika pret auto stiklu


 • 2

#158 OFFLINE   Ivo

Ivo

  Ivo

 • Administrators
 • 2 352 ieraksti
 • Atrašanās vietaSalaspils lauki

Izveidots 04 janvāris 2014 - 14:40

Pievienotais fails  IMG_9217.jpg   159,79K   0 reizes lejupielādēts

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu MEDĪBAS, Jūlijs/2013

 

Nazis ir rīks, bez kura kārtīgs mednieks iztikt nevar. Nazim ir jābūt vienmēr asam. Un punkts. Kādēļ? Pirmkārt, nazis ir domāts griešanai, tātad ar asu nazi ir viegli strādāt, otrkārt ar neasu nazi var savainoties ātrāk, nekā ar labi uzasinātu, treškārt, labi uzasinātu nazi ir krietni vieglāk uzturēt darba stāvoklī vienkārši to pielabojot. Labs nazis ir ieguvums, taču bieži gadās, ka mednieks nazī iegulda lielu naudu, sākumā tas ir ass un kalpo labi, bet pēc pāris asināšanas reizēm nazis vairs nav uzasināms un vairs negriež. Mednieks ir vīlies, bet neko darīt. Nazis vairs nav lietojams. Ar lielas naudas izgāšanu par asu nazi nekas nebeidzas, to sapratīs katrs, bet kā un ar ko rīku asināt, lai tas kalpotu dažādās dzīves situācijās?

Es vēlētos izšķirt divus jēdzienus – naža asmens pielabošana un asināša. Tas nav viens un tas pats. Pielabo uz lauka, bet asināt, sagatavot nazi medibām – mājās. Individuālajās medībās parasti ar nazi var nodīrāt vienu līdz divus dzīvniekus. Mājās asmens jāsagatavo tā, lai mežā bez problēmām ar to varētu strādāt. Ja mežā nazis atgriežas, to pielabo ar galodiņu vai īpašu asināšanas stienīti un darbojas tālāk. Asināšana turpretim ir asmens novešana līdz pilnībai, padarot to asu, ievērojot virkni nosacījumu.

Asmens pielabošana

Asa naža asmens ir smails kā vulkāna virsotne. Ar nazi strādājot, virsotne saliecas uz vienu vai otru pusi. Šāds nazis principā ir ass, bet negriež. Ar pielabošanu lauku apstākļos noliekušos smaili atkal iztaisno un turpina darbu. Taču vienā brīdī pēc atkārtotas uzlabošanas smaile nolūzt (Skatīt zīmējumu).

Pievienotais fails  Screen-shot-2013-04-22-at-11.56.51-PM.png   40,3K   4 reizes lejupielādēts

Kad tas notiek, ir atkarīgs no naža asmens metāla, darba intensitātes, pareizas naža asināšanas un citiem faktoriem. Brīdī, kad naža asmans smaile nolūzt, nazis vairs negriež, tas zaudējis savu “zobu”. Naža asmens pielabošanai var izmantot ar dimanta putekļiem pārklātu asināšanas stienīti, piemēram “Eze Lap”, vai keramikas asināšanas pildspalvu, ko ražo “Victorinox”, vai arī “Opinel” smalku akmens galodiņu, ārkārtas situācijās to akurāti var darīt arī izmantojot cita naža “muguru”. Pielabošanas procesā nolocīto asmens smaili atloka atpakaļ un nazis ir atkal ass.

Katra naža griezošajai daļai ir savs leņķis. Tautā to sauc par “zobu”. Šo leņķi izveido ražotāji un tas būtu jāzina arī nažu tirgotājiem. No tā ir arī atkarīgs tas, kādā leņķī nazi asina. Griezošās daļas leņķis ir atkarīgs no naža pielietojuma, šaurāks leņķis parasti tiek veidots plānākiem nažiem. 12 – 18 grādi parasti ir filējamiem nažiem, 18 – 22 grādu leņķī ir virtuves naži, šefpavāra naži, atkaulošanas naži, naži sadalīšanai, 22 – 25 grādi – medību nažiem, izdzīvošanas nažiem, kabatas nažiem, bet 25 – 30 grādu jau ir cirvjiem un citiem asmeņiem domātiem ciršanai. Ja nažā “zobs” ir atbilstoši platā leņķī, nazis būs izturīgāks, dīrājot nazis varēs izturēt lielāku slodzi, tādēļ medību naži ir biezāki, bet filējamie – plānāki. Dīrājot ir svarīgi tas, lai “zobs” ilgi turētu.

Asināšana

Pareizu asināšanu var veikt praktiski tikai ar speciālām iekārtām, kurām var iestatīt konkrētu leņķi. Vislabākās un ērtākās ir dimanta galodas, jo akmens galodas ir teju vai bezspēcīgas, kad jāasina cietmetāla naži. Uzasināt ar tādu ir iespējams, bet tas būs ilgs un grūts process.

Pievienotais fails  Deluxe_Diamond_Knife_Sharpening_Kit.png   130,58K   4 reizes lejupielādēts

Asināšanas iekārtas ir dažādās atšķirīgās cenu kategorijās, piemēram, “Lansky” vai “Gatko”, “Wicked Edge”, kas ir dārga un arī viena no labākajām sistēmām, laba sistēma ir arī “Edge Pro Apex”. Efektīvi ir arī japāņu ūdens akmeņi, kuriem ir dāžādu gradāciju galodas.

Pievienotais fails  edge-pro-apex.jpg   30,08K   5 reizes lejupielādēts

Šīs galodas pirms lietošanas ir jāmērcē ūdenī, tad asina, izmantojot leņķu ierobežotājus vai bez tiem. Tas viss ir roku darbs. Piemēram, asinātājam “Wicked Edge” ir dažādi asināšanas akmeņi ar dažādu galodas graudainību (grit) – no 100 līdz vairākiem tūkstošiem, papildus var izmantot arī ādas galodas, kas ir pārklātas ar dažādu gradāciju dimanta pastu.

Pievienotais fails  sharpener-elk-knife-II.gif   51,56K   2 reizes lejupielādēts

Vairākās sistēmās asināšanas leņķi uzstāda manuāli, nazi ieliek spīlītēs, precīzi nofiksē un asina, izmantojot dažādas graudainības galodas, līdz var panākt to, ka griezošā daļa ir gluda kā spogulis un asa kā žilete. Asinot ar japāņu ūdens akmeņiem, izmano leņķu ierobežotāju, ko uzliek uz naža, vai asina bez tā, ja jums ir pietiekamas prasmes.

Pievienotais fails  406-003B-lg.jpg   24,62K   5 reizes lejupielādēts

Par nožēlu jāsecina, ka mednieki ir gatavi par nazi samaksāt lielu naudu, bet nav gatavi ieguldīt naža asināmajās ierīcēs. Ir ierasts, ka tīra ieročus, mazgā automašīnu, bet pret nazi izturas nevīžīgi. Nazis ne tikai jātīra un jāmazgā, tas ir arī pareizi jāasina.

Ar ko nedrīkst asināt

Nekādā gadījumā nedrīkst asināt nazi ar galodām, kuras var nopirkt jebkurā saimniecības preču veikalā, kurām ir rupjš grauds, jo šīs galodas nav paredzētas nažiem, tās ir ļoti agresīvas. Galodas uzdevums ir perfekti noslīpēt naža griezošo daļu. Izmantojot speciālās asināmās ierīces, izmanto dažādas gradācijas galodas. Rupjākās ir paredzētas tam, lai noņemtu visu lieko, ar katru nākamo – jau pieslīpē, līdz griezošā virsma paliek gluda un ir kā spogulis.

Nedrīkst asināt ar vecām un nodilušām galodām. Nekādā gadījumā nevajag izmantot īpašos tērauda asināmos, caur kuriem nazis ir jāizvelk. Šie asināmie līdzinās “skaidas noņēmējam”, jo šie asināmie ir ļoti rupji un abrazīvi. Nerekomendēju arī elektriskos asināmos, jo ar šādu rīku viena nepareiza kustība un nazis ir sabojāts. Lai ar elektrisko asināmo iemācītos pareizi asināt, ir jāsabojā daudz nažu un “jāpieslīpē” savas prasmes.

Nazi ātri var sabojāt, to asinot ar elektriskajām abrazīvajām slīpripām. Ar tādām var asināt cirvi, bet ne nazi, jo tām ir liels ātrums, asmeni pārkarsē un tas zaudē savu cietību. Jebkādas lētas asināmās iekārtas radīs tik lielāku skādi, nevis nazi uzasinās.

Tādēļ, pirms pirkt dārgu un skaistu nazi, lieku reizi vajadzētu padomāt par to, ar ko šo savu medību rīku turpmāk asinās, jo nav jēgas izgāst lielu naudu par skaistu lietu, kuru pēc tam pametīs novārtā tikai tādēļ, ka nav zināms, kā tādu kopt.

 

Paldies raksta tapšanā žurnālam MEDĪBAS un personīgi Lindai Dombrovskai


 • 6Vairāk ierakstu ar atslēgvārdiem: naži, nažu asināšana

Brīva vieta reklāmai (pozīcija Nr.8)