Jump to content


Bilde

Piemājas dīķis

dīķis peimājas zivis

 • Lai atbildētu ienāc saitā
1 atbilde šajā tēmā

#1 OFFLINE   Bebrs

Bebrs

  Rakstnieks

 • Biedrs+
 • 842 ieraksti

Izveidots 28 novembris 2018 - 11:49

No neta dzīlēm

Zivju bojāejas galvenais iemesls ziemā nav skābekļa trūkums, kā parasti iedomājas, bet gan ūdens saindēšanās. Tā notiek no tā, ka dūņas, zivju izdalījumi, rudenī sakritušās lapas pūst, un pūstot izdala metānu. Principā tas nav nekas neparasts, purvainos dīķos šo procesu var novērot kā burbulīšus, kas ik pa brīdim izdalās. Nelaime ir tā, ka esot ledum virsū, metānam nav kur palikt, un tas izšķīst ūdenī- ūdens paliek brūns un smirdīgs- un zivis saindējas.
Izeja ir āliņģis, kas pastāvīgi ir vaļā un gāzes izplūst. Dienvidzemju dīķotāji iesaka uz ledus likt karstu katliņu, lai izkausētu caurumu, lietot speciālus ledus atkausētājus -de-icerus, bet Latvijai tas ir nenopietni. Savukārt, cirst āliņģi nerekomendē, jo zivīm troksnis varot būt trauma. Tāpēc dīķi pirms ziemas jāiztīra - lai nav kam pūt. Parasti gan to neizdodas izdarīt.
Visizdevīgākais - ielikt gaisa pumpīti, lai to āliņgi "tur".
Tagad par pumpīšiem - der praktiski jebkurš dīķa vai akvārija gaisa pumpīts. Arī tas, kas tērē 5 watus. Vajadzīga akvārija trubiņa, pretvārsts un gaisa akmens. Tie ir dabūjami jebkurā zoo veikalā. Pretvārstu novieto īsi pirms akmens, un tas ir vajadzīgs tāpēc, ka nejauši izbeidzoties elektrībai, aizsals ne tikai ālinģis, bet arī trubiņa. Elektrībai atjaunojoties, trubiņa ir ciet, un gaisa padeve neatjaunojas. Pretvārsts ūdenim neļauj ieplūst trubiņā, un tas tā nenotiek. Ja nu tas ir gadījies- trubiņa jāliek (jāpērk) cita. Atjaunot to līdz pavasarim neizdosies.
Visu pumpju (pat tiem gaisa pumpjiem, kas domāti dīķiem) galvenā nelaime -gumijas diafragmas salūšana. Tehniski pumpis strādā kā elektromagnēts, kas rausta gumijas diafragmu, kurai, savukārt, pretī ir ventiļi. Zemā temperatūrā gumija salūst. Tāpēc  visdrīzāk pumpīts būs vienai ziemai (morāle- nepērciet dārgu). Tie visi ir domāti siltajām zemēm. Latvijai īsti piemērotu atradis neesmu.
Tagad par novietošanu. Ir dīķenieku mīts, ka akmeni nedrīkst novietot dziļi. Tas novedot pie ūdens cirkulācijas un superatdzišanas. Tomēr, tad ,kad viens gudrinieks šo teoriju pārbaudīja, izrādijās, ka jebkurš pumpīts izsauc ūdens cirkulāciju, un tam nav nozīmes. Pat otrādi -  dziļāk novietots akmens samazina "mirušo zonu" esamību.
No otras puses - mazas jaudas pumpīts no dziļuma nepumpēs...
Vēl par drošību - visi minētie pumpji ir domāti novietošanai iekštelpās. Tas nozīmē, ka ārā liekot, tie ir elektronedroši. Tomēr ķieģelis, uz kā to uzlikt, un apgāzts plastmasas spainis varētu būt izeja. Ja ir mazi prātvēderi mājās, tad jādomā kas drošāks.
Un vēl Latvijas zivis (karūsas, līņi) ir pietiekami dzīvelīgas, pārziemos, ja vien dīķis neizsals. Savukārt, ja ir sekls, arī gaisa pumpīts nepalīdzēs. Vajadzētu būt vismaz 1,3 m dziļam, tad ir cerība.Minētais dīķis izskatās daudz drošāks. Arī komētas (sarkanās karūsas) tādas dzīvelīgas ir. Man ir pārziemojušas nu jau kādas 5 ziemas. Vispār jau pēdejā laikā ziemas maigas. Meteo.lv lapā var apskatīt, cik biezs ir ledus upēs, par Latvijas ezeriem datus atradis neesmu, Vel ir jāņem vērā interesants fakts, ka ledus veidojas ne tikai no apakšas. bet arī no augšas - apmēram 20%. Sniega, atkušnu utt dēļ..
Vēl esmu dzirdējis, ka zivis pa ziemu tur tilpnē pagrabā. Bet... esmu to tikai dzirdējis.
Pats lietoju Terratec 400. Neesmu pārliecināts vai to marku pareizi atceros.  Divus. Tā kā neesmu klāt tur katru dienu- tas drošībai, ja viens saplīst.  Tas ir tāds kompromiss, nav īpaši lēti, bet tiem ir dabūjamas rezerves daļas (diafragmas)- tāpēc uz katru ziemu nav jāpērk jauni..
Jums uz to lielo dīķi pat varbūt vajag vairāk. Bet- domāju, ka jums tas dīķis ir dabiskais (nav mākslīga dibena), un ka tur vispār var iztikt bez gaisa pumpjiem. Ja nu vienīgi dīķis ir pārapdzīvots..
Vēl esmu apsvēris likt sadzīves kompresoru, kaut kur telpās. Garu trubu un akmeni dīķī... Saimniecībā ar noderētu...


 • 1

#2 OFFLINE   Bebrs

Bebrs

  Rakstnieks

 • Biedrs+
 • 842 ieraksti

Izveidots 17 augusts 2017 - 18:52

Ja kādreiz nepieciešamība pēc dīķa rakšanas, līdzināšanas vai tamlīdzīgiem darbiem, iesaku http://www.duno.lv/ Darbus izdara ļoti kvalitatīvi, ātri, par kvalitātei atbilstošu, pieņemamu cenu.

P.s. Šitas nav ne spams, ne raklāma, tā tas ir


 • 1Vairāk ierakstu ar atslēgvārdiem: dīķis peimājas, zivis

Brīva vieta reklāmai (pozīcija Nr.8)